Info
Željeznička stanica Štrpci, Rudo
Mjesto/lokacija:
Štrpci, RudoZnačaj lokaliteta:
Na dan 27. februara/veljače 1993. pripadnici paravojne formacije „Osvetnici“, iz voza 671 na pruzi Beograd – Bar u mjestu Štrpci, oteli su dvadeset putnika nesrpske nacionalnosti, koje su potom ubili u mjestu Mušići a kasnije tijela bacili u jezero Perućac, na teritoriji Bosne i Hercegovine (BiH). Ubijeni su bili građani Prijepolja, Bijelog Polja, Beograda i Podgorice. Najstarija žrtva imala je 59, a najmlađa 16 godina. Do danas su pronađeni posmrtni ostaci samo četiri žrtve, dok se za ostalim i dalje traga.
Entitet: Republika Srpska
Etnička grupa: Bošnjaci/Bošnjakinje, Hrvati/Hrvatice
Žrtve su sa područja: Bijelo Polje, Prijepolje i Podgorica, Crna Gora i Beograd, Srbija
Nadležnost/ Odgovornost: Paravojna jedinica “Osvetnici” iz Višegrada i VRS, Prvi bataljon Druge podrinjske brigade
Sudski procesi:
Sud Bosne i Hercegovine osudio je sedmoricu bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) na ukupno 91 godinu zatvora za učešće u otmici 20 civila iz voza u Štrpcima, koji su ubijeni na području Višegrada 27. februara 1993. Obrad i Novak Poluga, Petko Inđić, Radojica Ristić, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović i Miodrag Mitrašinović su prvostepenom presudom osuđeni na po 13 godina zatvora jer su kao saizvršioci učestvovali u ubistvima 20 civila izvedenih iz voza koji je saobraćao na liniji Beograd – Bar, dok je Dragičević oslobođen optužbe da je, kao komandant Druge podrinjske brigade iz Višegrada, dao naređenje za odvođenje civila.
Sud BiH je početkom 2020. podigao optužnicu protiv Milana Lukića zbog zločina u Štrpcima.
Nebojša Ranisavljević osuđen je na 15 godina zatvora u Crnoj Gori.
Sud Bosne i Hercegovine osudio je Boban Inđića na 15 godina zatvora za učešće u otmici civila iz voza u Štrpcima u februaru 1993. i njihovim ubistvima na području Višegrada
Viši sud u Beogradu donio je 7. februara 2023. godine prvostepenu presudu kojom je optužene Gojka Lukića, Duška Vasiljevića i Jovana Lipovca osudio na kazne zatvora u trajanju od po 10 godina, a Draganu Đekić na kaznu zatvora u trajanju od pet godina zbog otmice putnika iz voza u mjestu Štrpci, zlostavljanja, mučenja i ubistva 20 civila nesrpske nacionalnosti 27. februara 1993. godine
Poznate komemoracije: U Prijepolju i Bijelom Polju se obilježavaju godišnjice kod podignutih spomen obilježja stradalim.
Izvor podataka: Sud BiH, Sud u Crnoj Gori, Viši sud u Beogradu
Obilježeno i fotografisano: 28.10.2023
Mapa:
Aktualizovano: 13.12.2023
Legenda
Centar službi bezbjednosti - CSB
Herceg Bosna - HB
Hrvatske obrambene snage - HOS
Hrvatska vojska - HV
Hrvatsko vijeće obrane - HVO
Jugoslovenska narodna armija - JNA
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju - MKSJ
Ministarstvo unutrašnjih poslova - MUP
Narodna odbrana Autonomne pokrajine zapadna Bosna - NO APZB
Stanica javne bezbjednosti - SJB
Srpska vojska Krajine - SVK
Teritorijalna odbrana Bosne i Hercegovine - TO BiH
Vojska Republike Srpske - VRS
Vojska Jugoslavije - VJ