Info

Brana crvenog mulja

Mjesto/lokacija: Petkovci, Zvornik

Značaj lokaliteta:

Noću 14. jula/srpnja i rano ujutru 15. jula/srpnja 1995. godine, na platou ispred brane Crvenog mulja, izvršeno je masovno pogubljenje preostalih zarobljenika bošnjačke nacionalnosti koji su bili zatočeni u školi u Petkovcima. Tijela su naknadno pronađena u sekundarnoj grobnici, koja se takođe nalazila na lokalitetu koji je bio pod kontrolom Zvorničke brigade VRS.


Entitet: Republika Srpska

Etnička grupa: Bošnjaci/Bošnjakinje

Žrtve su sa područja: Srebrenice i okoline

Nadležnost/ Odgovornost: VRS, Zvornička brigada VRS, MUP RS

Sudski procesi:

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je za ratne zločine počinjene na području Zvornika, uključujući i krivično djelo genocida u Srebrenici, za djela počinjena u OŠ “Desanka Maksimović” Petkovci i na Brani crvenog mulja u blizini mjeta Petkovci, opšina Zvornik, po komandnoj odgovornosti osudio Radovana Karadžića, ratnog predsjednika Republike Srpske i vrhovnog komandanta njenih oružanih snaga, na kaznu 40 godina zatvora i Ratka Mladića, ratnog komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, na kaznu doživotnog zatvora.
Pred MKSJ među odgovornim za zločine u Petkovcima, navodeći se da je svaki od njih predstavljao integralnog učesnika kampanje genocida, terora, protjerivanja i ubistva, presuđeni su Dragan Obrenović na 17 godina zatvora, Momir Nikolić na 20 godina zatvora, Zdravko Tolimir na doživotnu kaznu zatvora i Radoslav Krstić na kaznu zatvora od 35 godina.
Sud Bosne i Hercegovine je za krivično djelo genocid osudio Ostoju Stanišića, komandanta 6. bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) na 5 godina zatvora.


Izvor podataka: MKSJ, Sud BiH

Obilježeno i fotografisano: 16.11.2024

Mapa:


Aktualizovano: 26.11.2024

Legenda
Armija Republike Bosne i Hercegovine - ARBiH
Centar službi bezbjednosti - CSB
Herceg Bosna - HB
Hrvatske obrambene snage - HOS
Hrvatska vojska - HV
Hrvatsko vijeće obrane - HVO
Jugoslovenska narodna armija - JNA
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju - MKSJ
Ministarstvo unutrašnjih poslova - MUP
Narodna odbrana Autonomne pokrajine zapadna Bosna - NO APZB
Stanica javne bezbjednosti - SJB
Srpska vojska Krajine - SVK
Teritorijalna odbrana Bosne i Hercegovine - TO BiH
Vojska Republike Srpske - VRS
Vojska Jugoslavije - VJ